Începând de săptămâna viitoare, Primăria municipiului Giurgiu va organiza acțiuni de informare și verificare pentru deținătorii de câini și pisici, urmate la sfârșitul fiecărei săptămâni de o campanie de sterilizări gratuite susținută în clinici mobile, localizate în zona în care s-a făcut informarea cetățenilor.
Prioritate la campaniile de sterilizări săptămânale au:
– femelele gestante de oriunde
– ⁠femelele
– câinii și pisicile din zonă
 Campania se adresează persoanelor cu venituri reduse, care nu își permit, pentru a intra în legalitate, sterilizarea animalului într-un cabinet.⁠
Prima campanie de sterilizări va avea loc sâmbătă, 15 iunie, în parcul Steaua Dunării și va fi organizată cu sprijinul SPCA & Dog Rescue.
Demersul este parte a acțiunilor stabilite în urma protocolului semnat între Primăria Municipiului Giurgiu, Consiliul Județean, Penitenciarul Giurgiu și Asociația Phoenix APHC.

Ultima modificare: 11.06.2024 – 09:12 de către Administrator

Anteriorul Au fost trasate și marcajele în cartierul Policlinica